Yıldırımdan korunma

Yıldırımdan korunma bir işletmenin çevresel faktörlerin en önemlilerinden olan yıldırımlardan korunmak için olmazsa olmazıdır. Günümüzden iklim değişikliğinin çok hızlı olması nedeni ile ülkemiz yıldırımların çok daha fazla etkisi altına girmiştir.

Yıldırım tesisi bilinçli ve doğru tesis edilmez ise işletmede koruma sağlamaz hatta yanlış tesis edilmesinden dolayı işletmeye ve insanlara daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle kontrolünün bu konuda uzman kişiler ile yapılması gerekir.

Yıldırımdan korunma tesisinin kontrolü kapsamında yaptığımız ölçümler; Yıldırım koruma sistemi topraklama geçiş direnci ölçümü Koruma başlığı uygunluğu İndirme iletkenleri uygunluğu kontrolü Test klemensi ve koruma borusu uygunluğu kontrolü Gözle fiziksel kontroller Çevresel kontrol. Yıldırım tesisinden doğrudan tetikleyebileceği diğer donanımların kontrolü (Doğalgaz tesisatı , Yanıcı ve patlayıcı tanklar vs.) Yıldırım eş potansiyel incelemesi İç yıldırımlık kontrolü

Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği’ne göre , Gelişmiş teknolojiye sahip akreditasyonlu cihazları ve Uzman kadrosu ile yıldırımdan korunma tesisi (Paratoner, Parafudr, Yakalama Ucu, Fraday Kafesi vs.) ölçümlerini gerçekleştirmekte ve raporlamaktadır.

Yıldırımdan Korunma Tesis Kontrolü Hakkında Merak edilenler Yüksek yapıların yapılması, yıldırım gibi doğal oluşan anlık enerjinin insanlar için daha tehlikeli hale gelmesine neden olmuştur. Bu tehlikeyi sağlıklı bir şekilde bertaraf etmek için yapılan yıldırımdan korunma tesisi, yıldırım enerjisi yakalayarak doğrudan toprağa iletme görevi görür. Yıldırımdan korunma tesis kontrolü bu tesislerin ne derece sağlıklı olduğunu kontrol altında tutmak için ayrı bir öneme sahiptir.

ÜCRETSİZ EĞİTİM