KAR1-HD HARMONİK FİLTRELİ KAÇAK AKIM RÖLESİ

 Gelişen teknoloji ile birlikte elektronik cihaz ve ekipmanlar elektrikli makinaların içlerinde daha fazla bulunmaya başlamıştır. Dolayısı ile elektronik cihaz ve ekipmanların elektrik şebekesinde oluşturduğu parazit akımlar kaçak akım rölelerinin istemsiz açmasına yol açarak üretim kayıpları oluşturmaktadır. Yeni teknolojik cihaz ve makinaları kullanmaya başladığınızda buna paralel olarak kaçak akım rölelerini yeni teknolojik makinalara uygun olarak seçmelisiniz.

DLY KAR1-HD Dijital Kaçak Akım Röleleri, alçak geçiren harmonik filtre ve parazit akım filtresi sayesinde harmonik ve diğer parazit akımlardan etkilenmezler. Özellikle servo sürücü ve benzeri yüksek harmonik akım çeken makineler ve panolar için ideal üründür.

Besleme kablosu çapı ne olursa olsun , makine gücü ne olursa olsun en güçlü makinada dahi 30 mA’de sağlıklı çalışma garantisi olan ve aksi durumda ücret iade garantili ürünlerdir.

Kaçak akım dediğimiz olayın tek bir nedeni vardır o da izolasyon hatasıdır. Aksi durumda kaçak akım diye bir şey söz kanosu olamaz. Bir makinada gerçekte kaçak akım olup olmadığının tespiti çok kolaydır. Elinize bir izolasyon test cihazı alırsınız , hangi makinada test yapacaksanız o makinenin enerjisini kesersiniz. Makine üzerinde sırası ile her faz ile gövde arasına 500 volt uygularsınız ve test cihazının ekranında izolasyon direnci görüntülenir. Örneğin bir makinada test yaptığımızı varsayalım,

 

 

 

Makinanın enerjisini kestik. İzolasyon test cihazı ile sırası aşağıdaki testleri yaparak  tabloda ki sonuçları aldık.

Test Sırası Test Gerilimi Test Sonucu ( Mohm )
R fazı ile Gövde ( Topraklama ) arası 500 Volt 1 Mohm
S fazı ile Gövde ( Topraklama ) arası 500 Volt 1,02 Mohm
T fazı ile Gövde ( Topraklama ) arası 500 Volt 10,09 Mohm
Nötr – Toprak Arası 500 Volt 1,25 Mohm

Şimdi birlikte sonuçları yorumlayalım. 3 fazlı bir makine da yapılan 4 test sonucunda en düşük izolasyon seviyesi 1 Mohm değeri ile R fazı ile gövde arasında çıkmıştır. Dolayısı ohm kanunundan tek fazda nominal gerilimin efektif değeri ( Maksimum değeri de hesaplamada kullanabilirsiniz )  230 volt olduğuna göre I : 230 Volt / 1 Mohm = 0,23 mili amper çıkar. Yani bu makine 230 Volt alternatif akımın efektif değerinde 1 mili amper bile kaçak akım üretmemelidir. Zaten bu makinalar CE veya TSE belgesini bu şekilde alıyor. CE veya TSE testleri adı altında testler uygulanır. Bu testlerden biri de izolasyon testidir. Ama makine size geliyor etiketinde 30 mA yazan kaçak akım rölesini makinaya ilave ediyorsunuz anında atıyor veya bir süre sonra atıyor. Akabinde artık gelenek olmuş bu yorum makine da kaçak var. Yani diyorsunuz ki bu makinanın CE veya TSE belgesi hatalı öylemi. İzolasyon testlerini elinde basit bir izolasyon test cihazı olan herkes yapabilir. Yani makinaya belge almayacaksanız makinayı CE’ye veya TSE’e göndermenize gerek yoktur.

KAR1-HD

ÜCRETSİZ EĞİTİM